Ahmet Şimşek’ten uyarı; “Temel liselerde mağdur olmayın”

Milli Eğitim Bakanlığı, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacağını açıkladı.
Bu haber 2015-08-23 19:11:14 eklenmiş ve 260 kez görüntülenmiştir.

2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasına bir ay kalmasına rağmen, dershanelerin dönüşüm sürecindeki belirsizlikler, velilerin kafalarını her geçen gün daha da fazla karıştırıyor. Veliler, Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler hakkındaki gerekçeli kararı yayınlamasının ardından özellikle temel liseler konusunda ne yapacaklarını iyiden iyiye şaşırdılar.

Velilerin, çocuklarının iyi bir eğitim alması için çabaladığını ancak dikkatli olmazlarsa yanılabileceklerini ve dönüşü olmayan, pişmanlıklarla dolu bir yola girebileceklerini söyleyen Ahmet Şimşek velileri uyardı.

“Araştırmadan ve görmeden, merdiven altı, sağlıksız, düzensiz, disiplinsiz, ideolojik kökten gelen yerlere avuç dolusu para ödeyerek mağdur olmayınız.”

Ailelerin, özellikle temel liseler konusunda iyi araştırma yapması gerektiğini vurgulayan Ahmet Şimşek şöyle konuştu; “Dershanelerin kapatılmasıyla birlikte, yeni açılacak olan ve pek çoğunun ruhsatı bile olmayan temel liseler, normal liseler gibi gündüz ders saatlerinde milli eğitim bakanlığının müfredat programına konan bütün dersleri okutmak mecburiyetindedirler.

Temel liseler, üniversiteye hazırlık takviye kurslarını, ders saatleri dışında ve hafta içindeki günlerde son dersten sonra, gece olmadan önce vermek zorundadırlar. Yani, okulun normal ders saatlerinde kurs vermek yasaktır. Ancak dersler bittikten sonra kurs verme imkânları vardır. (yönetmelik ve ilgili kanun bunu emretmektedir.)

Şu halde, size temel lise yöneticileri tarafından denilecektir ki; ‘Çocuğunuz bütün gün okul saatlerinde normal dersleri görmeyip, onun yerine sadece takviye kursları ile bütün yıl üniversiteye hazırlanacak.’ Bu iddia ve beyan tamamen yalan ve yanlış olup, kandırmacadır. Kurslar ancak yönetmelik emirlerine göre, okul programı dışında, yukarıda belirtildiği gibi, bakanlığının denetiminde verilmeye mecburdur. (lütfen yönetmeliği okuyunuz.)

Temel liselerde görev yapan öğretmenlerin geneli, kamu personeli seçme sınavı KPSS’de başarılı olamayan ve açıkta kalan öğretmenlerden oluşmaktadır. Eğer böyle olmasaydı bütün öğretmenler açıkta kalmaz, atanabilirlerdi.

Kolejimizde ise, temel liselerin ders saatleri dışında vermeye mecbur olduğu kurslardan çok daha fazla, yılda 964 saat üniversiteye hazırlık kursları, özenle seçilmiş uzman öğretmenler tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Çünkü 30 yıllık deneyimli, üstün kaliteli eğitim veren kolejimiz bu önemli hizmeti fazlasıyla, hem de ücretsiz yerine getirmektedir.

 

Sayın veliler; araştırmadan ve görmeden, sakın apartman katlarında, merdiven altı diye tabir edilen sağlıksız, düzensiz, disiplinsiz, ideolojik kökten gelen yerlere avuç dolusu para ödeyerek mağdur olmayınız. Çocuğunuzun istikbalini düşünerek, bu türden faaliyetlere itibar etmeyiniz.”

ETİKETLER : kartal haber ahmet şimşek ilköğretim okulu
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Güzel
Çok Güzel
Fena Değil
Emre Özkul Kişisel Blog Sayfası
© Emre Özkul Blog Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
Pendik Spor
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş